Dla dzieci


Aikido - skąd pochodzi i co symbolizuje

Aikido pochodzi z Japonii i zostało odkryte przez Moriheya Ueshibę wiele, wiele lat temu. Ale co znaczy słowo AIKIDO?


Ai oznacza harmonię, czyli, że trzeba słuchać prowadzącego zajęcia, rodziców i nie wolno się kłócić z kolegami i koleżankami na treningu,


Ki oznacza siłę, co oznacza, że jeśli będziesz regularnie ćwiczyć i nie opuszczać zajęć to będziesz zdrowy i mocny,


Do oznacza drogę albo ścieżkę prawidłowego postępowania, czyli przed przyjściem na trening trzeba odrobić zadania, nawet jak się trochę nie chce. A w Dojo (sala ćwiczeń) utrzymujemy porządek, tak samo jak w domu.


Na samym początku treningu mówimy do siebie po japońsku: Onegai shimasu (onegaj szimasu) co oznacza: Proszę żebyś ze mną rzetelnie ćwiczył.


Na zakończenie treningu mówimy: Arigato gozai masu co oznacza: bardzo ci dziękuję że chciałeś ze mną poćwiczyć

Policz do dziesięciu

1   ichi
2   ni
3   san
4   shi
5   go
6   roku
7   shichi
8   hachi
9   kyu
10   ju

BUSHIDO czyli Kodeks Młodego Samuraja

Jak już pewnie wiesz Aikido, pochodzi z Japonii a Japonia przez wiele stuleci była rządzona przez samurajów. Samurajowie byli rycerzami, mieli wspaniałe miecze zwane katanami a podczas treningu kierowali się bardzo ważnymi zasadami. Zebrali je w formie kodeksu, który nazwali Bushido. Nie będę ci go opisywał całego, bo było by to zbyt nudne, ale przybliżam tu kilka najważniejszych zasad, którymi kierujemy się podczas treningu.


ŻYCZLIWOŚĆ - Samurai zawsze był życzliwy – dlatego na treningu kiedy ktoś cię poprosi o poćwiczenie z nim, to nigdy nie odmawiamy i zawsze się zgadzamy. To tak samo jak w domu, kiedy mama poprosi cię żeby wynieść śmieci, odkurzyć pokój albo wyprowadzić psa. Nigdy nie odmawiasz, nie mówisz za chwilę, albo zaraz mamo…


ODWAGA - Samurai musiał być odważny, co dla ciebie oznacza, że na treningu będziesz robić różne trudne techniki i nie możesz się tego bać. Nie możesz płakać jak coś ci się nie uda. Trzeba być odważnym.


UCZCIWOŚĆ - Samuraj był uczciwy - w związku z tym na treningu robisz wszystkie ćwiczenia. Nawet te, których nie lubisz. Robisz je zawsze, również wtedy jak sensei nie patrzy i strasznie chce ci się pić. Podobnie jest w szkole, nie odpisujemy zadań tylko robimy je sami i oczywiście wszystkie, które są zadane.


HONOR - Samuraj postępował honorowo – więc na treningu słuchasz prowadzącego, nie przeszkadzasz, wykonujesz polecenia sensei’a. Jeśli coś zawalisz, (a to może się zdarzyć każdemu) to po prostu się przyznajesz. I pamiętaj, jak już przychodzisz na zajęcia, to ćwiczysz zamiast nadąsany podpierać ściany.