Historia Krakowskiego Stowarzyszenia Aikido


Założenie

Prowadzenie zajęć aikido w Krakowie rozpoczęli w 1987 roku Wojciech Zieliński i Paweł Olesiak (wcześniej ćwiczący w Nowym Sączu - ówczesnej kolebce aikido w południowej Polsce). Wkrótce do krakowskiej sekcji dołączył Paweł Bernaś a w roku 1991 Marcin Kosiorkiewicz, który obecnie jest jednym z głównych prowadzących. W 1989 roku ćwiczący założyli Krakowskie Stowarzyszenie Aikido.

Od 1991 roku Paweł Bernaś i Paweł Olesiak nieprzerwanie trenowali w dojo Christiana Tissier w Paryżu.

Od tego czasu Krakowskie Stowarzyszenie Aikido utrzymuje stały kontakt z Sensei Christianem Tissier, a także z jego wybitnym uczniem Philippe’em Orban.

Staże z Christianem Tissier oraz Philippe'em Orban organizowane są regularnie. Ponadto odbywają się staże z instruktorami innych dyscyplin: wojskowych systemów walki wręcz, MMA. Aby się szkolić, regularnie wyjeżdżamy za granicę, ale i tak najbardziej upodobaliśmy sobie Paryż. 

Nasi instruktorzy prowadzą staże w innych sekcjach.

Prowadzili także zajęcia w Szkole Kaskaderów „13”; szkolili jednostki specjalne Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Od początku istnienia Krakowskie Stowarzyszenie Aikido jest członkiem Polskiej Federacji Aikido - przedstawiciela International Aikido Federation oraz Hombu Dojo.

Dumą Krakowskiego Stowarzyszenia Aikido jest kilkudziesięciu wychowanków, którzy uzyskali stopnie mistrzowskie, a niektórzy z nich założyli własne sekcje aikido.

 

 

Prowadzący - krótka informacja

Paweł Bernaś - 6 dan aikido, Shihan, ćwiczy sztuki walki od 1984 roku, aikido zajmuje się od 1987 roku, szczególnie zwraca uwagę na skuteczność aikido w realnej walce, zawsze ciekaw innych sztuk i systemów walki, profesjonalny doradca biznesowy. Członek Rady Technicznej Polskiej Federacji Aikido i Komisji Egzaminacyjnej Polskiej Federacji Aikido (PFA).


Paweł Olesiak - 6 dan aikido, Shihan, treningi rozpoczął w 1982 roku w Nowym Sączu. Egzaminator (shidoin) Polskiej Federacji Aikido. Na co dzień członek zarządu dużej spółki, współautor książki: „Życiowe Aikido”.


Marcin Kosiorkiewicz - 6 dan aikido, trenuje od 1991 roku, wychowanek Pawła Bernasia i Pawła Olesiaka, na co dzień adwokat. Egzaminator (shidoin) Polskiej Federacji Aikido. Perfekcjonista techniczny.


Paweł Cedrowski - 4 dan aikido, trenuje od 1994 roku, wychowanek Pawła Bernasia i Pawła Olesiaka, na co dzień specjalista d/s sprzedaży.


Igor Wach - 5 dan aikido, 1 dan ken jutsu. Ma wyśmienity kontakt z dziećmi, ucząc dba o ich dobrą zabawę. Prywatnie historyk pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim.